Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Přemnožená vysoká?

16. 02. 2020 10:30:21
Za takové stavy mohou sami myslivci a lhostejná státní správa. A vlastníci honebních pozemků stále ještě tahají za kratší konec.

Stavy vysoké zvěře u nás kontinuálně stoupají již zhruba od sedmdesátých let. Před válkou byly stavy vysoké zvěře minimální, protože si to hlídali vlastníci. Konkrétně tady na Domažlicku vysoká volně nežila téměř vůbec. Majitelé panství ji drželi v oborách. I Jindřich Šimon Baar píše v nějaké své povídce, jaký to byl poplach, když se u Klenčí objevil jelen. Zvedla se celá myslivecká „hotovost“ aby ho dostala. V kronice velkostatku Poběžovice je hlášení lesmistra Tilla, že revírem prošla divoká prasata, což byla událost, která stála za zaznamenání. Tehdy. Mám výkazy odlovené zvěře z období 1910 – 1938 a není tam ani jeden jelen nebo prase. Jen daňci a mufloni z obory. První jelen po válce se tu v okolí prý střelil někdy v roce 1973. To mám přímo od loveckého průvodce, který u toho byl.

Současné vysoké stavy mají podle mě několik příčin. V první řadě je to neodpovědnost nájemců honiteb, tedy myslivců, jejichž zájmem je logicky mít hodně zvěře v honitbě. Za minulého režimu to bylo každému vcelku jedno, ty škody ve skutečnosti nikoho nepálily. Žbrblal jsem už tehdy proti tomu a dostal jsem pěkně za uši. Navíc, vysoké stavy se snadno skryly. Podívejme se, jak se vlastně provádí sčítání zvěře. Správně se to má dělat tak, že se myslivci rozestaví v jeden lednový nebo únorový den pokud možno ke všem krmným zařízením a zapisují co, kolik, odkud, kam a v kolik hodin zvěř střídá (přechází). Ve skutečnosti se myslivci sejdou, sepíší možná podle pravdy kolik toho v honitbě mají a pak to upravují. Oni v reálu skutečně hrubý přehled mají. Já ho taky míval. Háček je právě v té úpravě. Ono co dáte do sčítání, to také musíte nastřílet. Dochází Vám to? Kupříkladu divoká prasata mají koeficient přírůstu 6. Nasčítám-li 10 prasat, nárůst je 60 ks. Kmenový stav je předepsán 5 ks. Nařízený odlov je tedy 65 ks. A máte představu, kolik je to nocí na posedu v mrazu? Dám tam tedy jen dvě. Sice ani to nenastřílím, nikdo tomu nebude věřit, ale taky se v tom nebude nikdo šťourat. Dále – myslivecká sdružení jsou snad nejrozhádanější spolky, co existují. V téměř všech jsou frakce, které si jdou vzájemně po krku. Ve všech jsou zasloužilí členové (dědkové), kteří už nikam nechodí, ale o všem chtějí stále rozhodovat. Aby aktivní členové byli motivováni k lovu, dostanou možnost si podle nějakých kritérií střelené kusy ponechat. To časem začne neaktivním členům vadit a počnou to těm střelcům závidět a znechucovat. Ti to po nějakém čase vzdají, a při sčítání nahlásí jen to o, čem ví, že to bezpečně nastřílí. Dále – vysoká zvěř má zpravidla větší pastevní areál, který přesahuje do několika honiteb. V tom areálu se přesunují v závislosti na ročním období. Takže se klidně stává, že v době sčítání jsou v jedné honitbě, ale v době lovu jsou ve zcela jiné honitbě. Honitba, kde v době sčítání jsou, je neuvede, protože by je musela nastřílet. Ale honitba, kde v době sčítání nejsou, je uvede, aby je střílet mohla. Takhle to skutečně funguje, je to zažitá a prožitá praxe. Prostě, celé to sčítání je přesné počítání vymyšlených čísel.

Další důvod vysokých stavů vidím ve stále ještě přetrvávající benevolenci vlastníků honiteb a ve směšných částkách náhrad škod. Podíváte-li se do zákona o myslivosti a do zákona o lesích, zjistíte, že oba tyto zákony nahrávají spíše nájemcům honiteb než vlastníkům. Je to vlastník, kdo musí investovat do opatření proti vzniku škod. To stojí nemalé částky. Např. jeden běžný metr oplocenky stojí asi osm korun. Vlastníci by měli zvednout ceny nájmů za honitby do takové výše, aby jim pokryly ty náklady na ochranu. Analogicky, jako majitel bytu chce po nájemníkovi takovou částku, která mu pokryje náklad na režii té nemovitosti. Koneckonců je to nájemce, kdo má benefit z té zvěře. Na úkor vlastníka.

Opatření, o kterých mluví naši politici, jsou jako obvykle naprosto neúčinná. Ty řeči o nutnosti zvýšených odstřelů nebere nikdo vážně. A jsou myslivečtí hospodáři, kteří veřejně a naprosto na rovinu prohlásili, že to budou sabotovat tím, že vydají povolenky k lovu jen do jimi uznané výše. To skutečně mohou. Jestli někdo ze zodpovědných to se snižováním stavů přemnožené zvěře myslí skutečně vážně, zasadí se o opravdu drsné metody. Jinak to nepůjde. Asi jako při tom prasečím moru. Odchyt a humánní usmrcení. Ta několikasethlavá stáda jelenů sika na Žluticku jiným způsobem nezlikvidujete. Pobavila mě televizní reportáž ze šumavského parku, kde ukazovali množství jelenů v přezimovací oboře. Že prý uvažovali o tom, využít tu koncentraci k redukci stavů. Ale upustili od toho, aby to nebylo lidem líto.

Abych to shrnul. Vysoké stavy budou do té doby, dokud nebudou veškeré náklady na přítomnost zvěře v honitbách přesunuty na ty, v jejichž zájmu tam ta zvěř je. Tzn. ochrana proti škodám i úhrada těch škod. Současná právní úprava je spíše příčinou vysokých stavů. Jen malá jedovatá poznámka na konec. Co asi dělá státní správa tam, co jsou ti sikáči? Tamější vysoké stavy jsou veřejným tajemstvím už desítky let. A to ještě pomíjím skutečnost, že jelen sika se kříží s jelenem evropským, čímž vzniká paskvil, nebo chcete-li parodie na jelena.

Autor: Štěpán Zemek | neděle 16.2.2020 10:30 | karma článku: 26.06 | přečteno: 699x

Další články blogera

Štěpán Zemek

Tohle nevymyslíš, aneb jak obec Mnichov ke kůrovci přišla

Malé povídání o tom, jak si jedna obec na Domažlicku vyrobila kůrovcovou kalamitu a teď žádá o dotaci na zmírnění jejích následků

23.2.2020 v 16:58 | Karma článku: 34.48 | Přečteno: 1084 | Diskuse

Štěpán Zemek

Vážený pane prezidente Macrone.

Obrátil jste se na všechny občany Evropy, tedy i na mne, s naléhavou výzvou k obraně Evropy. Dovolte tedy, abych se i já obrátil na Vás i když vím, že to číst nebudete, protože Vám to nikdo nepřeloží.

8.3.2019 v 18:08 | Karma článku: 37.37 | Přečteno: 1161 | Diskuse

Štěpán Zemek

Proč nám vlády neříkají vše a hlavně ne pravdu.

Je pozoruhodným úkazem, že po každém teroristickém útoku spustí oficiální místa křik, že tento útok nemá nic společného s radikálním islámem a vlastně s islámem vůbec.

19.3.2018 v 18:04 | Karma článku: 40.53 | Přečteno: 1551 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Jiří Houfek

Boris Johnson, Roman Prymula a promoření populace.

Považuji Borise Johnsona za mimořádně charizmatického politika. Je to něco neuvěřitelného, že se nechal nakazit slavným RNA koronavirem a prožívá tedy toto aktuální drama autenticky se svými spoluobčany.

6.4.2020 v 20:00 | Karma článku: 34.01 | Přečteno: 1280 | Diskuse

Valtr Sodomka

Úspory zvyšují spotřebu aneb životní prostředí a zisk

Tento článek jsem napsal ještě před pandemií a myslel jsem, že už zůstane v šuplíku, protože během pandemie jasně vynikne nesmyslnost řešení navrhovaného evropskou komisí, což povede k jeho zrušení.

6.4.2020 v 16:47 | Karma článku: 8.62 | Přečteno: 221 | Diskuse

Richard Neugebauer

With us gone, other species will have a chance to recover

Usiluje o mezinárodní ohlas a chtě se vyhnout i jiným problémům, uvádím zásadní otázku anglicky. Nebojte, dál to bude česky a hlavně stručně! A tak nějak lidsky!

3.4.2020 v 10:15 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - aneb kterak jsem neuspěl s "karanténou"

... zákaz vycházení, povinnost nosit roušku a další koronavirová opatření, jako sdružování se navzájem, mají moje psina i kočka na praku; hrozně nezodpovědná zvířata! Navíc odmítají žrát každá zvlášť a doslova žebroní o společnou

1.4.2020 v 23:30 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 303 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o hospodaření v krajině z pohledu ekologie

Velká část „zelených teroristů“ mluví o nutnosti snižování živočišné výroby z důvodu velké uhlíkové stopy. Domnívám se, že to neplatí pro Českou republiku, protože v sousedním Německu je intenzita výroby 2,5 až 5 krát vyšší...

17.3.2020 v 17:36 | Karma článku: 25.49 | Přečteno: 615 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1145

Starší heterosexuál bílé pleti se základním vzděláním (ÚSO), navíc z venkova. Konzervativního ražení, možná i pravičák.Typicky volič amerického Trumpa, rakouského Hofera a zastánce Brexitu.

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...